Park Narodowy Góry Cooka jeden z czternastu parków narodowych w Nowej Zelandii, zlokalizowany jest w centralnej części Wyspy Południowej w Alpach Południowych i zajmuje powierzchnię 707 km². Został utworzony w 1953 roku. Tak jak pozostałe parki narodowe w Nowej Zelandii, jest zarządzany przez Departament Konserwacji. Należy do grupy Te Wāhipounamu – czterech nowozelandzkich parków narodowych wpisanych razem na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Moeraki Boulders, czyli niezwykłe głazy leżące wzdłuż Koekohe Beach na wybrzeżu Nowej Zelandii. Na wyspie występują jako rozproszone, pojedyncze kule lub jako zwarte grupy. Najbardziej uderzającym aspektem głazów są ich wyjątkowo duże rozmiary i prawie idealny kulisty kształt. Około jednej trzeciej z głazów ma wielkość w zakresie od około 0,5 do 1,0 m (1,5 do 3 m) średnicy, pozostałe dwie trzecie z 1,5 do 2,2 m (4,6 do 6,7 m). Podobne głazy, znane jako „Katiki”, znajdują się na północnym brzegu Shag Point około 12 km na południe od miejsca, gdzie znajdują się głazy Moeraki. Liczne zapisy świadczą o tym, że moeraki od dawna uważane za ciekawostekę geologiczną. Ze względu na nietypowy kształt, rozmiar i kompozycje, moearki zostały zinterpretowane jako dinozaurze jaja, zwierzęta i rośliny, skamieniałości, człowieka pozaziemskiego szczątki i artefakty. Moeraki Boulders to prawie idealnie okrągłe głazy o obwodzie do 4 metrów.

Współczesne badania donoszą że Moeraki Boulders powstały poprzez stopniowe nawarstwienie się soli kalcytowych wokół bardzo trwałego jądra na dnie morza, około 60 milionów lat temu. Głazy są rozrzucone na 50 metrowym odcinku plaży. Według maoryskiej legendy, Moeraki Boulders były kiedyś koszami do przewożenia żywności na kajaku Araiteuru, który rozbił się, a kosze zamieniły się w okrągłe głazy.